Всеки притежател на моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, е длъжен да сключи Задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите.
Застраховката покрива отговорността на физически и юридически лица за причинените от тях имуществени и неимуществени вреди на трети лица, свързани с притежаването и/или използването на МПС. Застрахованите отговарят съгласно българското законодателство или законодателството на държавата, в която е настъпила вредата.
Застраховани лица са собственикът на МПС, посочен в застрахователната полица, както и всяко лице, което ползва МПС-то на законно основание.
За трети лица се смятат всички лица, с изключение на лицето, което отговаря за причинените вреди.
Лимитите на отговорност са определени в Кодекса за застраховане и са еднакви за всички застрахователни компании. При събития, настъпили на територията на Република България:
При събития, настъпили в чужбина: съгласно закона на държавата.
Нанесените вреди на имущество и хора при ПТП се покриват от застрахователя на виновния водач.
Задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се сключва за срок от 1 (една) година. Плащането на застрахователната премия може да стане еднократно или разсрочено: на 2 или 4 вноски.
Сключването на застраховката за по-кратък срок, но не по-малко от 30 (тридесет) дни, се допуска само за следните случаи:
„Гражданска отговорност“ на автомобилистите е валидна за територията на България и всички държави, членуващи в системата „Зелена карта“, а именно:
Държави членки на ЕС: Австрия, Белгия, България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Хърватия, Чехия, Швеция.
Държави, членуващи в ЕИП: държави, членки на ЕС, както и Исландия и Норвегия.
Трети държави, подписали МС: Андора, Сърбия, Швейцария и Великобритания.
Други трети държави: Албания, Азербайджан (с изключение на регион Нагорни-Карабах), Босна и Херцеговина, Беларус, Израел, Иран, Мароко, Молдова, Северна Македония, Черна гора, Руска федерация, Тунис, Турция, Украйна.
Сертификат „Зелена Карта” се издава заедно с полицата по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите без допълнителна такса. Признат е от властите на всички държави, членуващи в системата "Зелена карта" и удостоверява, че носителят му притежава валидна застраховка Гражданска отговорност, покриваща минималните задължителни лимити на отговорност към трети лица, изисквани от закона в посетената страна.
При пътуване в чужбина задължително носете със себе си сертификат „Зелена карта“, защото ще ви бъде поискан в случай на ПТП.
Сертификат „Зелена карта” задължително трябва да представите на граничните пунктове на държави, които са извън ЕИП, а именно:
Албания | Мароко |
Босна и Херцеговина | Русия |
Беларус | Молдова |
Р.Македония | Тунис |
Израел | Турция |
Иран | Украйна |
Черна Гора | Азербайджан |
Великобритания |
Двустранен констативен протокол се попълва в два екземпляра на химизирана бланка, когато:
Във всички останали случаи извън по-горе описаните, се издава протокол за ПТП от компетентните органи на МВР – КАТ. Звъни се на 112.
Изтегли двустранен констативен протоколПретенция по застраховка ГО се предявява пред Застрахователя на виновния водач, където се извършва оглед на увреденото МПС/имущество.
Необходимо е да представите талон на вашето МПС и документ, удостоверяващ настъпилото ПТП:
Не. Покриват се щетите, които вие виновно сте нанесли на другия автомобил/и, хора и вещи. Ако искате да се покриват щетите по вашия автомобил, то трябва да сключите застраховка каско.
При просрочване с повече от 15 дни от датата на падежа на поредна вноска, полицата се прекратява автоматично и е необходимо сключване на нова застраховка.
Проверка за валидността „Гражданската отговорност“ може да направите на интернет страницата на Гаранционния фонд на следния адрес: http://guaranteefund.org/bg/
Ако купувате нерегистрирано на територията на страната превозно средство, застраховка Гражданска отговорност е необходима за първоначалната му регистрация. Необходимо е да представите документ с информация за:
При сключване на полица е необходимо да представите договор за покупко- продажба. Той удостоверява вашите права върху МПС-то и съдържа необходимите технически данни, за да бъде издадена полица.
Ако нямате договор за покупко-продажба (регистрирате МПС, ползвано в друга държава от ЕС), достатъчни са копие на стария регистрационен талон и лична карта на новия собственик.
Може да предоставите и фактура, ако тя съдържа достатъчно информация, за превозното средство и купувача, за издаване на полица.
За превозни средства без валидна българска регистрация се издава Гражданска отговорност със срок от 30 дни.
При сключване и на каско застраховка, по изключение може да бъде издадена Гражданска отговорност с валидност от 1 година.
След получаване на свидетелството за регистрация сте длъжен да уведомите за това застрахователя като представите копие на талона. Към полицата ви по застраховка Гражданска отговорност следва да бъде издаден анекс (добавък).
Права и задължения на купувача (новия собственик)
Права и задължения на застрахователя
От 18 април 2016 е в сила служебната „дерегистрация“ на автомобил без сключена застраховка „Гражданска отговорност“ ( Наредба № I-45).
Това означава, че служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд и е уведомен собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Закон за движението по пътищата
Служебното прекратяване на регистрацията на автомобила (поради липса на валидна гражданска) НЕ означава сваляне на регистрационните номера. Когато един автомобил е служебно дерегистриран (поради липса на валидна застраховка Гражданска отговорност), той няма право да бъде в движение.
Предсрочно прекратяване на застраховката се допуска, когато са на лице някои от следните обстоятелства:
Трябва да се обърнете към застрахователната компания или вашия застрахователен брокер за издаване на дубликат.
Собственикът на бракувано или спряно от движение МПС трябва в 7-дневен срок да посети офис на Застрахователя и да подаде молба за прекратяване действието на ГО.
Необходимите документи, които се представят, са документ от КАТ за бракувано или спряно от движение МПС, продупчените регистрационни талони на автомобила при бракуваните МПС-та, оригинална полица и ЗК.
Вреди, нанесени от ремарке, което е свързано с МПС и е функционално зависимо от МПС по време на движение и/или когато то се е откачило по време на движение, се покриват от застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на влекача.
Вреди, нанесени от ремарке, което не е свързано с МПС и не е функционално зависимо от МПС, не е било в движение, както и при самозадвижване, се покриват от застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност", свързана с притежаването и ползването на ремаркето.
Ако автомобилът на виновния водач е застрахован в държава от ЕС или Сърбия, Северна Македония, Лихтенщайн, Люксембург, Швейцария, Норвегия или Великобритания, след завръщането си в България, потърсете представител на застрахователната компания на сайта на Гаранционния фонд. Този представител ще обработи щетата и ще заплати обезщетение от името на чуждата застрахователна компания.
За съдействие се обърнете към Информационен център на Гаранционен фонд.
Работно време с клиенти:
понеделник - петък
от 9:00 часа до 17:00 часа
София 1000
Ул. Граф Игнатиев 2, ет. 4
Централа +359 /2/ 980 30 49
+359 /2/ 980 66 72
+359 /887/ 232 659
Факс +359 /2/ 980 30 48
claims@gfund.bg
http://www.guaranteefund.bg